Vozim iako ne hodam

1
300

Savez udruženja paraplegičara i oboljelih od dječije paralize Unsko-sanskog kantona u Gimnaziji “Bihać”

Našu su školu posjetili članovi Saveza udruženja paraplegičara i oboljelih od dječije paralize Unsko-sanskog kantonaI učenicima prezentirali vrlo zanimljivu, dramatičnu temu o mladim učesnicima u saobraćaju.Akcentuirali su nekoliko pogubnih grešaka koje početnici u vožnji čine:Neprilagođena brzinaKonzumuranje alkohola i drugih opijataUpotreba mobitela u vožnjiNe vezanje pojasaNevakidašnji i veoma poučan  događaj iz svog života,  ispričala je mlada žena, Almedina Čamdžić iz Vozuće kod Zavidovića: Za osamnaesti rođendan dobila je, od svojih roditelja na poklon, automobil, u čijoj je brzoj vožnji neprestano uživala.Zbog neobično jake strasti, jurila je cestama, brzinom neprilagođenom uslovima i ograničenjima. Uletjela u jedan zavoj i ostala, zauvijek, nepokretna. Pet je godina trajalo njeno liječenje, i uspjela sjesti u kolica za paraplegičare. Ponovo vozi automobil, ali sada ne zbog strasti prema brzoj vožnji, nego da mladim ljudima priča o svom iskustvu, kako bi im pomogla i spriječila moguće, slične nesreće.Učenici su pažljivo i s velikim interesovanjem pratili njenu prezentaciju, a simulacija vožnje automobila s naočalima koje oponašaju stanje vozača pod dejstvom alkohola i drugih opijata, ili dok skreću pogled na monitor mobitela, ostavila ih je začuđene i u nevjerici.Bilo je to vrlo bitno, čak životno važno iskustvo!Gotovo svi četvrti razredi su posjetu ovog Saveza primili na znanje, zahvalni što su imali priliku čuti i vidjeti upute koje upozoravaju na pogubnost brze i neprilagođene vožnje.


Comments are closed.

Pročitaj i ovo

Spisak učenika prvog i trećeg razreda po odjeljenjima!

    Obavijest   Obavještavaju se učenici prvih i trećih razreda da u prilog…