Tajna slobode leži u hrabrosti

0
548

U srijedu 25.oktobra u prostorijama  J.U. Gimnazije „Bihać“ održano je predavanje o Petom korpusu, kojim je obilježeno 25 godina od njegovog  formiranja. Manifestacija je održana na inicijativu Vijeća učenika J.U. Gimnazije „Bihać“ i za cilj je imala edukaciju učenike o prošlosti ove zemlje i događajima koji su obilježili kraj 20. stoljeća na njenom teritoriju. Ovom prilikom škola je ugostila komandante Fadila Hasanagića, Mirsada Selmanovića i Hamdiju Abdića koji su se obratili učenicima nakon projekcije kratkog filma i približili im vrijednosti i značaj borbe u odbrambeno-oslobodilačkom ratu 1992-1995. g . Domaćini su zauzvrat pripremili kratki umjetnički program i uručili zahvalnice gostima i organizatorima.

Peti korpus Armije RBiH bio je jedan od ukupno sedam korpusa Armije RBiH. Formiran je 21.oktobra 1992. g. Područje odgovornosti bila je skoro cijela Bosanska krajina, a komanda Korpusa  nalazila se u Bihaću. Peti korpus se smatra jednim od najboljih i najslavnijih korpusa Armije RBiH. Tokom cijelog rata Korpus je djelovao u vrlo teškim uslovima, u potpunom okruženju, suprotstavljajući se dvostrukom, a u jednom periodu i trostukom neprijatelju. Zbog izrazito teških uslova pri kojima je nastao i djelovao, kao i ostvarenih rezultata, Peti korpus se smatra jednim od najboljih i najslavnijih korpusa Armije RBiH.

Hvala našem Korpusu na slobodi koju je donio i sretan mu rođendan!

Prilog pripremila: Hana Vojić

  • Podjela svjedodžbi

    Obavještavaju se učenici da će se podjela svjedodžbi za školsku 2019./2020. godinu održati…
  • RANG LISTA!

    OBAVIJEST Obavještavaju se učenici da u prilogu ove obavijesti mogu preuzeti rang listu pr…
  • Upisi su u toku!

    Obavještavamo sve zainteresovane buduće gimnazijalce da je upis u JU Gimnazija “Biha…
Comments are closed.

Pročitaj i ovo

Vozim iako ne hodam

Savez udruženja paraplegičara i oboljelih od dječije paralize Unsko-sanskog kantona u Gimn…