Tajna slobode leži u hrabrosti

0
375

U srijedu 25.oktobra u prostorijama  J.U. Gimnazije „Bihać“ održano je predavanje o Petom korpusu, kojim je obilježeno 25 godina od njegovog  formiranja. Manifestacija je održana na inicijativu Vijeća učenika J.U. Gimnazije „Bihać“ i za cilj je imala edukaciju učenike o prošlosti ove zemlje i događajima koji su obilježili kraj 20. stoljeća na njenom teritoriju. Ovom prilikom škola je ugostila komandante Fadila Hasanagića, Mirsada Selmanovića i Hamdiju Abdića koji su se obratili učenicima nakon projekcije kratkog filma i približili im vrijednosti i značaj borbe u odbrambeno-oslobodilačkom ratu 1992-1995. g . Domaćini su zauzvrat pripremili kratki umjetnički program i uručili zahvalnice gostima i organizatorima.

Peti korpus Armije RBiH bio je jedan od ukupno sedam korpusa Armije RBiH. Formiran je 21.oktobra 1992. g. Područje odgovornosti bila je skoro cijela Bosanska krajina, a komanda Korpusa  nalazila se u Bihaću. Peti korpus se smatra jednim od najboljih i najslavnijih korpusa Armije RBiH. Tokom cijelog rata Korpus je djelovao u vrlo teškim uslovima, u potpunom okruženju, suprotstavljajući se dvostrukom, a u jednom periodu i trostukom neprijatelju. Zbog izrazito teških uslova pri kojima je nastao i djelovao, kao i ostvarenih rezultata, Peti korpus se smatra jednim od najboljih i najslavnijih korpusa Armije RBiH.

Hvala našem Korpusu na slobodi koju je donio i sretan mu rođendan!

Prilog pripremila: Hana Vojić

  • Obavijest o posjeti Istanbulu!

    OBAVIJEST o posjeti Istanbulu Obavještavaju se učenici i uposlenici Gimnazije da će učenic…
  • Obavijest o posjeti Mariboru!

    OBAVIJEST Obavještavaju se učenici i uposlenici Gimnazije da će učenici naše škole boravit…
  • Evropski parlament mladih!

    OBAVIJEST Ovim putem obavještavamo sve zainteresirane učenike da će Evropski parlament mla…
Comments are closed.

Pročitaj i ovo

ŠpicaArt festival podržali i gimnazijalci

Povodom uspješno okončanog ŠpicaArt festa koji je organizovan na inicijativu umjetnika Ani…