Garavice – curated walk

0
835

 

Memorijalni park Garavice nadomak Bihaća spomenik je žrtvama iz Drugog svjetskog rata. Osmislio ga je i projektirao čuveni ex-jugoslovenski arhitekt Bogdan Bogdanović. Danas je Park bio mjesto susreta učenika i nastavnika nekoliko srednjih škola iz Bihaća i mladog kreativnog tima umjetnika Marka Barišića (arheolog, doktorant socijalne antropologije),  Aide Murtić (arhitektica) i Alise Burzić (likovna umjetnica).

Edukatori su učenicima i njihovim nastavnicima pokušali približiti historiju Drugog svjetskog rata i navedenog spomenika kroz kritičko preispitivanje uloge i vrijednosti spomenika nekad i danas, brige nadležnih i stava građana o istom, odnosu današnje omladine prema historiji Drugog svjetskog rata i stradanju ljudi u ratu. Projekat je započet i jednim dijelom realiziran u Mostaru, a pod nazivom Mostarska Hurqualya (Ne)zaboravljeni grad) objavljena je i brošura koja je danas predstavljena u Bihaću. Autori su s čuvenim Partizanskim grobljem u Mostaru povezali i spomen-park Garavice, jednim dijelom jer su oba spomenika djelo Bogdana Bogdanovića, a drugim jer su oba monumentalne umjetničke tvorevine koje prkose vremenu.

Svojim zapažanjima, promišljanjima i pitanjima gimnazijalci su kvalitetno doprinijeli današnjoj aktivnosti.

     

     

 

Comments are closed.

Pročitaj i ovo

Iz Bihaća u Maribor, iz Maribora u prošlost

Ove godine je Gimnazija ”Bihać” zajedno s partnerskom školom iz Republike Slov…